Tatranský ľadový dóm 2021/2022

Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách vyrástla ľadová podoba jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe. Katedrála sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela ako cieľ pútnikov na Svätojakubskej púti bude prostredníctvom Tatranského ľadového dómu originálnym symbolom konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku, ktorý môže verejnosť obdivovať od 19. novembra.

Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela, cieľ Svätojakubskej púte, miesto posledného odpočinku sv. Jakuba. Práve toto výnimočné miesto sa spolu s myšlienkou púte a putovania stalo v roku 2021 hlavnou témou staviteľov Tatranského ľadového dómu.

Stalo sa tak práve v roku, ktorý má v Santiagu prívlastok Jubilejný, keďže sviatok sv. Jakuba po dlhých 11-tich rokoch pripadol v tomto roku na nedeľu (25. júla). „Pravdepodobne najznámejšie pútnické miesto na svete vytesané z ľadu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách bude zážitkom pre všetkých návštevníkov. Na ľadovej katedrále nebudú chýbať ani také ikonické detaily ako nenápadný kruh na fasáde chrámu s vyobrazením gréckych symbolov v netradične opačnom poradí – omegy a alfy symbolizujúcich miesto, kde niečo staré končí a nové začína či ľadové mušle ako dôverný znak sprevádzajúci pútnikov na ceste poznania a zážitkov pri púti do Santiaga de Compostela. Chýbať nebude ani socha sv. Jakuba, ktorú pútnici pri dokončení púte chodia objímať – v ľadovom dóme bude vyrobená z dreva a bude umiestnená v ľavom krídle katedrály ,“ informoval Lukáš Brodanský z horkého strediska Vysoké Tatry.

Práve symboliku svetoznámej španielskej stavby vnímajú Tatranci v súčasnej situácii ako navýsosť aktuálnu. „Tak ako je v Santiagu de Compostela koniec púte symbolom začiatku niečoho nového, tak je našim veľkým prianím, aby aj omega a alfa z katedrály stvorili aj v našom ponímaní symboliku definujúcu koniec zlých covidových čias a naopak, novú dobu smerujúcu do lepších dní. Rovnako chceme návštevníkom dôkladnejšie priblížiť aj symbol mušle dôverne známy všetkým pútnikom, ktorý je spájaný s úžasnou legendou,“ doplnil Brodanský.

Technologickou novinkou je termoizolačná vložka pod strechou kupoly, v ktorej stavba stojí. „Táto novinka nám výrazne uľahčuje udržiavanie ľadového dómu v špičkovej kondícii. Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ informoval Rastislav Kromka technický manažér stavby. Na stavbe ľadového chrámu pracovali sochári už tradične pod vedením Adama Bakoša – 20 šikovných remeselníkov zo Slovenska a Českej republiky doplnila Američanka Griffon Ramsay. Na stavbu bolo použitých spolu 225 ton ľadu v podobe 1880 ľadových blokov.

Tatranský ľadový dóm bude pre verejnosť otvorený od 19. novembra. Jeho otvorenie vnímajú Tatranci ako symbolické otvorenie zimnej turistickej sezóny, čo v týchto dňoch podporilo aj spustenie predpredaja skipasov. „Aj keď situácia nie je jednoduchá, poprajme si peknú zimu. Aby Tatry mohli rozdávať radosť a bezpečné zážitky. Aby v nich každý našiel to, čo hľadá – príjemné zimné pobyty, dobrú lyžovačku, relax a oddych,“ popriala návštevníkom riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Tatranský ľadový dóm vyrástol na Hrebienku po 9-ty krát. V pred-chádzajúcich ročníkoch mohli návštevníci Hrebienka obdivovať ľadové podoby svetoznámych stavieb z celého sveta, medzi ktorými nechýbali – Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrála Notre Dame v Paríži, Bazilika sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonáda a ďalšie.

Ľadová galéria na Hrebienku vo Vysokých Tatrách bude počas zimy otvorená pri dodržiavaní aktuálneho režimu platných opatrení. Na Hrebienok je možné dopraviť sa pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo pešo po turistickej trase. Tatranský ľadový dóm bude otvorený denne až do Veľkonočných sviatkov (19.4.2021). Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov opäť bezplatný.

Tatranský ľadový dóm vznikol aj v tomto roku s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

19. 11. 202119. 4. 2022

Predpoveď počasia

Sneženie icon
Sneženie
3°C/ -7°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Juho-západný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
3°C/ -3°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Južný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
-1°C/ -5°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Severný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
-2°C/ -6°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Severo-východný
Slabé sneženie icon
Slabé sneženie
3°C/ -6°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Východný
Sneženie icon
Sneženie
0°C/ -2°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Severo-západný
Dážď a sneh icon
Dážď a sneh
4°C/ -5°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Juho-západný

Miesta v okolí

Vodopády Studeného potoka (Vysoké Tatry)

Jednou z turistických atrakcií okolia Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice vo Vysokých Tatrách je skupina kaskádových Vodopádov Studeného potoka. Vodopády patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom v Tatrách.

Tricklandia

TrickLandia - galéria trick-artu a optických ilúzií.

Tatranský národný park

Tatranský národný park

Najstarším národným parkom na Slovensku je Tatranský národný park (TANAP) vyhlásený už v roku 1949 na severe Slovenska. Zahŕňa vysokohorskú oblasť Tatier a je v európskom meradle jedinečný ochranou flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp.

Lanovka na Lomnický štít

Lanovka na Lomnický štít

K najvyhľadávanejším turistickým atrakciám Vysokých Tatier patrí lanovka na Lomnický štít, z ktorého pohľad je nezabudnuteľným zážitkom.

Observatórium na Lomnickom štíte

Observatórium na Lomnickom štíte

Najvyšším miestom na Slovensku, kde pravidelne pracujú ľudia, je observatórium na vrchole Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 632 m.

Lomnický štít (Vysoké Tatry)

Lomnický štít (Vysoké Tatry)

Výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska - Lomnický štít patrí k najväčším turistickým atrakciám celých Vysokých Tatier, preto sa teší veľkému záujmu verejnosti. Lanovka prekonáva výškový rozdiel vyše 1 700 m a dopravuje turistov do nadmorskej výšky 2 634 m.

Galéria Dobrá Hračka

Interaktívna rodinná galéria vo Vysokých Tatrách, Dobrá Hračka, je miesto, kde na ploche 500 m2 nájdeš množstvo hier a atrakcií, naučíš sa dopravné predpisy, vyskúšaš si rôzne hračky. Aj náš obchodík je zameraný na netradičné hračky, vďaka ktorým sa deti aj dospelí dokážu hrať nielen zábavne, ale aj s rozumom. V Dobrej Hračke zastávame názor, že hračky, ktoré predávame vám vieme najlepšie priblížiť na základe osobnej skúsenosti a preto ich tu aj sami testujeme a hráme sa s nimi.

Zvoz TANAP

Zvoz TANAP

ZVOZ od Sliezskeho domu na parkovisko nad Tatranskou Poliankou sa vykonáva v „pravidelných“ (zväčša polhodinových) intervaloch.

Ždiar

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.

Dobré časy

Dobré časy

Piváreň "DOBRÉ ČASY" je miesto kde si každý nájde svoju chuť piva. Každý deň na výčape až 16 druhov toho najlepšieho z pivného sveta.

Ranč Čajka

AGROTURISTIKA - možnosť zapojiť sa do chodu gazdovsta a chaty, starostlivosť o zvieratá, ich kŕmenie, čistenie koní, osedlanie koní, pomoc pri ustajnení koní, napájaní, vyhnojovaní, kosiť čerstvú trávu, jazda na traktore. Túto možnosť oceňujú rodičia s deťmi, ktoré tak majú možnosť naučiť sa veľa o zvieratách a prírode, ale aj dospelí milovníci prírody, alebo pod neustálym tlakom pracujúci manažéri. JAZDA NA KONI je pre niektorých jedinečným zážitkom, atrakciou ale aj koníčkom, ktorému venujú celý svoj život. Pre tých čo sa chcú povoziť, naučiť sa jazdiť, starať sa o kone, objednať si celé stádo pre svoje podujatie, jazdiť na saniach, nočné jazdy, výlety po okolí a iné.

Motorest Goral

Motorest Goral

Slovenská tradícia v kuchyni. Meníme obyčajný obed na skvelé zážitky.

Aplend Koliba Kamzík

Aplend Koliba Kamzík

Koliba Kamzík sa nachádza na začiatku jednej z najznámejších častí Vysokých Tatier, v Starom Smokovci. Budova Koliby Kamzík zastrešuje nie len ubytovaciu časť, ale aj reštauračný priestor, v ktorom sú ubytovaným hosťom podávané raňajky formou bufetu. Recepcia situovaná v objekte ponúka hosťom svoje služby denne v čase od 7:00 do 18:00 vrátane možnosti zapožičania bicyklov.

Grandhotel Starý Smokovec ****

Grandhotel Starý Smokovec ****

Starý Smokovec je najstaršia tatranská osada a administratívne centrum Vysokých Tatier. Sídli tu mestský úrad, sú tu hotely, požičovne, cestovné kancelárie. Je situovaná na križovatke Cesty slobody s cestou II/534 od Popradu, medzi Novým Smokovcom a Horným Smokovcom. Spolu s Tatranskou Lomnicou a Štrbským Plesom patrí medzi najvýznamnejšie tatranské strediská cestovného ruchu.

Kúpele Nový Smokovec

Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej blahodárne účinky na ľudský organizmus, boli jedným z hlavných dôvodov vzniku klimatických kúpeľov vo Vysokých Tatrách - Novom Smokovci. K ich založeniu prispel výdatnou mierou MUDr. Nikolaus Szontágh, ktorý po získaní skúseností v Alpách v roku 1876 tu otvoril prvé sanatória v pohorí Karpát.

Kúpele Tatranská Polianka

Tradícia ústavu v Tatranskej Polianke v liečbe ochorení dýchacích ciest siaha až do 19. storočia. Tatranská Polianka leží v nadmorskej výške 1005 m, v pásme lesa v mierne chladnej oblasti. Tatranská klíma je ideálna pre pacientov s pľúcnymi chorobami vďaka suchému vzduchu, priaznivým pomerom slnečného žiarenia, zníženému tlaku vzduchu, zníženému tlaku kyslíka a miernej dennej teploty bez väčšieho kolísania.

Kúpele Lučivná

Klimatické kúpele Lučivná sa nachádzajú v malebnom podtatranskom prostredí, v prírodnom lesoparku. Ležia v nadmorskej výške 816 m n.m. Ich hlavným zameraním je poskytovanie kúpeľnej liečby deťom s netuberkulóznymi ochoreniami dýchacích ciest.

Aquapark AquaCity

Aquapark AquaCity

AquaCity Poprad je moderným ekologickým turistickým strediskom, ktoré je energeticky doslova sebestačné. Vďaka využívaniu geotermálnej vody a slnečnej energie sa denne zabráni tomu, aby sa tony oxidu uhličitého uvoľnili do atmosféry. AquaCity sa darí znižovať náklady na energie a získané úspory vracia späť zákazníkom v podobe cenovo dostupného ekologického luxusu.

Kúpele AquaSpa Gánovce

Kúpele AquaSpa Gánovce

Na území Gánoviec sa spomínajú liečebné pramene už roku 1549. Postupne pri nich vyrástla kúpeľná osada.

Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

V Termálnom kúpalisku Vrbov nájdete pravú geotermálnou vodu, ktorá je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe s obsahom dôležitých minerálnych látok pre ľudský organizmus. Geotermálna voda, ktorou sú bazény napustené vyviera z hĺbky vyše 2000 m a obsahuje minerály priaznivo pôsobiace blahodarne na pohybový a dýchací systém, nervovú sústavu, kožu a srdcovo- cievne ústrojenstvo.

Permon's Paradise

Permon's Paradise

Permon's Paradise je najväčší hotelový wellness komplex na Slovensku.

Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy

Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy

V atraktívnom prostredí Vyšných Ružbách sa nachádza Termálne kúpalisko Izabela s piatimi vonkajšími bazénmi (z toho dva detské). K dispozícii je aj vnútorný termálny bazén, ktorý je v prevádzke celý rok. V ponuke je aj balneo program, wellness program ako aj možnosti športového vyžitia.

Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

V bezprostrednom centre Vysokých Tatier, v tatranskej osade Starý Smokovec, sa nachádza zrekonštruovaná zrubová stavba s názvom Vila Alica, ktorá sa od júna 2015 stala domovom súkromného Múzea tatranskej kinematografie a fotografie. Návštevníkov zasväcuje do minulosti Tatier, v ktorej život nebol taký uponáhľaný, kedy fotoaparát a kamera neboli súčasťou výbavy každého turistu. Minulosť, ktorej čas plynul svojím nerušeným tempom a ten čas dokázal človek zaznamenať svojou kamerou a fotoaparátom.

Galéria Encián

Galéria Encián

Galéria Encián je druhá najvyššie položená v Európe a najvyššie položená v strednej Európe a na Slovensku, keďže sa nachádza v nadmorskej výške 1751 metrov.

Ski múzeum

Ski múzeum

Kompaktne a moderne upravená expozícia súkromného Ski múzea poskytuje návštevníkovi prehľad o vývoji jednotlivých zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich počiatku až do roku 1945 na ploche cca 300 m2.

Ždiar

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.

Podtatranské múzeum Poprad

Podtatranské múzeum Poprad

Podtatranské múzeum v Poprade patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Nachádza sa v budove postavenej v roku 1886, v pseudorenesančnom slohu a zodpovie vám na mnohé otázky týkajúce sa histórie podtatranského regiónu. Múzeum bolo založené Uhorským karpatským spolkom v roku 1876.

Lovecký zámok Hohenlohe

Vstup do priestorov zámočka sprístupnených verejnosti je bezplatný. Maximálny počet návštevníkov pri jednom vstupe je dvadsať. Pre limitovaný počet odporúča Kancelária prezidenta SR záujemcom o prehliadku priestorov vopred si ju zarezervovať. Objednaní záujemcovia majú prednosť pred neobjednanými.

Kežmarok – Kostol sv. Trojice

Jednou z najzachovalejších slovenských drevených sakrálnych stavieb je drevený artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku. V roku 2008 bol s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad, ktorý sa zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier.

Podujatia v okolí

,