Dni TANAP-u

Najstarší národný park na Slovensku oslávi tohto roku 75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo jedným z impulzov pre Správu Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici na prípravu podujatia venovaného výlučne tomuto parku. Bude to oslava tatranskej prírody, jej rozmanitosti a výnimočnosti, ale i oslava tých, ktorí sa o ňu s láskou starajú a chránia ju. Pracovníci Správy TANAP-u priblížia záujemcom tajomstvá prírodného sveta a činnosti, ktorými sa zaoberajú na pracoviskách aj v teréne.

Doposiaľ chýbalo podujatie, ktoré by bolo organizované výlučne v réžii „tanapákov“ a na ktorom by mali priestor prezentovať svoje pracoviská a činnosti. Po prvýkrát od jeho vzniku sa budú od 2. mája do 4. mája 2024 konať Dni Tatranského národného parku. „Dni TANAP-u sú teda výsostne naším dieťaťom. Prostredníctvom nich sa vynasnažíme o dve veci – poukázať na vzácnosti prírody najstaršieho národného parku na Slovensku a predstaviť činnosť našej organizácie. Navyše, TANAP si práve tento rok pripomína 75. výročie svojho založenia, čo je výborný impulz pre niečo takéto,“ vysvetľuje Igor Stavný z oddelenia environmentálnej výchovy Správy TANAP-u.

Pre podujatie vybrala Správa TANAP-u májový termín a miestom konania bude viacero lokalít, aby verejnosti priblížila pestrosť územia národného parku. Často sa totiž zabúda na fakt, že TANAP sa rozprestiera od Oravy cez Liptov až po Spiš. Prvá časť podujatia je venovaná školskej mládeži. Na žiakov oravských škôl v závere prvého májového pracovného týždňa čaká osem zastavení, v rámci ktorých sa počas dvoch dní dozvedia viac o prírode a jej ochrane.

Skrátka neobídu ani dospelí. Vo štvrtkový podvečer, v Kultúrnom dome v Zubereci, si vypočujú zaujímavé prezentácie v podaní pracovníkov Správy TANAP-u vrátane tých, ktorí pôsobia priamo v tejto časti Tatier. Spoločne so strážcom prírody nazrú i do tajomného sveta zvierat prostredníctvom záberov z fotopascí. Vstup na túto časť podujatia je voľný.

V prvú májovú sobotu pokračuje podujatie v oblasti Vysokých Tatier a Liptova. Tu sa formou vychádzok so sprievodcom účastníci dozvedia viac priamo od odborných pracovníkov. V ponuke budú viac i menej známe miesta a pracoviská, ako napríklad Expozícia tatranskej prírody, Stredisko starostlivosti o genofond rýb či Stredisko starostlivosti o genofond drevín. Všetky miesta budú účastníci spoznávať aj s výkladom o okolitej prírode. Miesto na vychádzku je potrebné si vopred rezervovať.

2. mája4. mája

Predpoveď počasia

Jasná obloha icon
Jasná obloha
5°C/ -5°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Severo-východný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
7°C/ -4°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Severo-východný
Dážď a sneh icon
Dážď a sneh
5°C/ -4°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Severný
Polojasno icon
Polojasno
5°C/ -4°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Východný
Malá oblačnosť icon
Malá oblačnosť
7°C/ -4°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Východný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
9°C/ -2°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Južný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
8°C/ -1°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Južný

Miesta v okolí

Gerlachovský štít (Vysoké Tatry)

Gerlachovský štít (Vysoké Tatry)

Východiskom túry na najvyšší vrch Slovenska - Gerlachovský štít (2 655 m) je horský hotel Sliezsky dom. Trasa vedie okolo 15 m vysokého Velického vodopádu od dolinovej terasy, ktorá si pre botanickú pestrosť vyslúžila pomenovanie Kvetnica.

Zvoz TANAP

Zvoz TANAP

ZVOZ od Sliezskeho domu na parkovisko nad Tatranskou Poliankou sa vykonáva v „pravidelných“ (zväčša polhodinových) intervaloch.

Poliankovo - digitálna galéria

Poliankovo - digitálna galéria a kaviareň je na ploche cca 500 m2, kde sa snažíme vytvoriť pekný vizuálny zážitok a pomocou moderných technológií priblížiť umenie všetkým ľuďom, ktorí nás navštívia.

Vodopády Studeného potoka (Vysoké Tatry)

Jednou z turistických atrakcií okolia Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice vo Vysokých Tatrách je skupina kaskádových Vodopádov Studeného potoka. Vodopády patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom v Tatrách.

Lomnický štít (Vysoké Tatry)

Lomnický štít (Vysoké Tatry)

Výlet lanovkou na druhý najvyšší vrch Slovenska - Lomnický štít patrí k najväčším turistickým atrakciám celých Vysokých Tatier, preto sa teší veľkému záujmu verejnosti. Lanovka prekonáva výškový rozdiel vyše 1 700 m a dopravuje turistov do nadmorskej výšky 2 634 m.

Observatórium na Lomnickom štíte

Observatórium na Lomnickom štíte

Najvyšším miestom na Slovensku, kde pravidelne pracujú ľudia, je observatórium na vrchole Lomnického štítu vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 632 m.

Tatranský národný park

Tatranský národný park

Najstarším národným parkom na Slovensku je Tatranský národný park (TANAP) vyhlásený už v roku 1949 na severe Slovenska. Zahŕňa vysokohorskú oblasť Tatier a je v európskom meradle jedinečný ochranou flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp.

Tricklandia

TrickLandia - galéria trick-artu a optických ilúzií.

Zelené pleso

Malebné Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Je to nádherné ľadovcové jazierko v závere najvýchodnejšej vysokotatranskej doliny, v nadmorskej výške 1540 metrov. Priamo na brehu jazera stojí turistická chata s celoročnou prevádzkou.

Ždiar

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.

Dobré časy

Dobré časy

Piváreň "DOBRÉ ČASY" je miesto kde si každý nájde svoju chuť piva. Každý deň na výčape až 16 druhov toho najlepšieho z pivného sveta.

Motorest Goral

Motorest Goral

Slovenská tradícia v kuchyni. Meníme obyčajný obed na skvelé zážitky.

Ranč Čajka

AGROTURISTIKA - možnosť zapojiť sa do chodu gazdovsta a chaty, starostlivosť o zvieratá, ich kŕmenie, čistenie koní, osedlanie koní, pomoc pri ustajnení koní, napájaní, vyhnojovaní, kosiť čerstvú trávu, jazda na traktore. Túto možnosť oceňujú rodičia s deťmi, ktoré tak majú možnosť naučiť sa veľa o zvieratách a prírode, ale aj dospelí milovníci prírody, alebo pod neustálym tlakom pracujúci manažéri. JAZDA NA KONI je pre niektorých jedinečným zážitkom, atrakciou ale aj koníčkom, ktorému venujú celý svoj život. Pre tých čo sa chcú povoziť, naučiť sa jazdiť, starať sa o kone, objednať si celé stádo pre svoje podujatie, jazdiť na saniach, nočné jazdy, výlety po okolí a iné.

Horský hotel Sliezsky Dom ***

Horský hotel Sliezsky Dom ***

Horský Hotel Sliezsky Dom sa nachádza v samom srdci Vysokých Tatier, v nadmorskej výške 1 670 metrov. Ponúka elegantné izby s výhľadom na hory, TV s plochou obrazovkou a minibarom. Zdarma môžete využívať obmedzené Wi-Fi pripojenie na internet a za príplatok je vám k dispozícii vysokorýchlostný internet.

Villa Danielov Dom

Villa Danielov Dom

Doprajte si spolu s vašimi najbližšími relax na čerstvom horskom vzduchu. Danielov dom nájdete v čarovnom prostredí pod najvyšším štítom Tatier - Gerlachom. Dokonca naň dovidíte z okna. Blízko je cyklochodník aj zastávka električky, aby ste mohli spoznávať okolie. Ak vyhladnete, využite altánok na prípravu grilovaných pochúťok či gulášu. Chata je vám k dispozícii aj na Vianoce.

Hotel Palace Tivoli

Hotel Palace Tivoli

Hotel Palace Tivoli sa nachádza v pokojnom prostredí v srdci Vysokých Tatier, na úpätí najvyššej hory - Gerlachovský štít (2655 metrov nad morom).

Horský hotel Granit a klimatické kúpele Tatranské Zruby ***

Hotel a klimatické kúpele Tatranské Zruby sa nachádza v pokojnej lokalite na okraji obce Tatranské Zruby v srdci Vysokých Tatier. Nájdete tu špeciálne klimatické podmienky a kúpeľné centrum so širokou ponukou wellness procedúr a liečebných procedúr.

Hotel Granit Tatranské Zruby

Tatranské Zruby sú výnimočnou časťou obce Vysoké Tatry, sú pokojným zázemím rušného Smokovca a výborným východiskom na turistiku v centrálnej časti Vysokých Tatier. Hotel Granit a klimatické kúpele Tatranské Zruby sa nachádza vo Vysokých Tatrách na úpätí Slavkovského štítu v nadmorskej výške 1000 m n.m. na území Tatranského národného parku. Hotel a klimatické kúpele poskytujú ubytovacie a stravovacie možnosti európskeho štandardu s relaxačným zázemím a navyše poskytujú komplexnú klimatickú kúpeľnú liečbu. Súčasťou kúpeľnej liečby je aj novovybudované oddelenie rehabilitácie, ktoré bolo uvedené do prevádzky v roku 2010.

Kúpele Tatranská Polianka

Tradícia ústavu v Tatranskej Polianke v liečbe ochorení dýchacích ciest siaha až do 19. storočia. Tatranská Polianka leží v nadmorskej výške 1005 m, v pásme lesa v mierne chladnej oblasti. Tatranská klíma je ideálna pre pacientov s pľúcnymi chorobami vďaka suchému vzduchu, priaznivým pomerom slnečného žiarenia, zníženému tlaku vzduchu, zníženému tlaku kyslíka a miernej dennej teploty bez väčšieho kolísania.

Kúpele Nový Smokovec

Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej blahodárne účinky na ľudský organizmus, boli jedným z hlavných dôvodov vzniku klimatických kúpeľov vo Vysokých Tatrách - Novom Smokovci. K ich založeniu prispel výdatnou mierou MUDr. Nikolaus Szontágh, ktorý po získaní skúseností v Alpách v roku 1876 tu otvoril prvé sanatória v pohorí Karpát.

Kúpele Lučivná

Klimatické kúpele Lučivná sa nachádzajú v malebnom podtatranskom prostredí, v prírodnom lesoparku. Ležia v nadmorskej výške 816 m n.m. Ich hlavným zameraním je poskytovanie kúpeľnej liečby deťom s netuberkulóznymi ochoreniami dýchacích ciest.

Permon's Paradise

Permon's Paradise

Permon's Paradise je najväčší hotelový wellness komplex na Slovensku.

Aquapark AquaCity

Aquapark AquaCity

AquaCity Poprad je moderným ekologickým turistickým strediskom, ktoré je energeticky doslova sebestačné. Vďaka využívaniu geotermálnej vody a slnečnej energie sa denne zabráni tomu, aby sa tony oxidu uhličitého uvoľnili do atmosféry. AquaCity sa darí znižovať náklady na energie a získané úspory vracia späť zákazníkom v podobe cenovo dostupného ekologického luxusu.

Kúpele AquaSpa Gánovce

Kúpele AquaSpa Gánovce

Na území Gánoviec sa spomínajú liečebné pramene už roku 1549. Postupne pri nich vyrástla kúpeľná osada.

Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

V Termálnom kúpalisku Vrbov nájdete pravú geotermálnou vodu, ktorá je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe s obsahom dôležitých minerálnych látok pre ľudský organizmus. Geotermálna voda, ktorou sú bazény napustené vyviera z hĺbky vyše 2000 m a obsahuje minerály priaznivo pôsobiace blahodarne na pohybový a dýchací systém, nervovú sústavu, kožu a srdcovo- cievne ústrojenstvo.

Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

V bezprostrednom centre Vysokých Tatier, v tatranskej osade Starý Smokovec, sa nachádza zrekonštruovaná zrubová stavba s názvom Vila Alica, ktorá sa od júna 2015 stala domovom súkromného Múzea tatranskej kinematografie a fotografie. Návštevníkov zasväcuje do minulosti Tatier, v ktorej život nebol taký uponáhľaný, kedy fotoaparát a kamera neboli súčasťou výbavy každého turistu. Minulosť, ktorej čas plynul svojím nerušeným tempom a ten čas dokázal človek zaznamenať svojou kamerou a fotoaparátom.

Galéria Encián

Galéria Encián

Galéria Encián je druhá najvyššie položená v Európe a najvyššie položená v strednej Európe a na Slovensku, keďže sa nachádza v nadmorskej výške 1751 metrov.

Ski múzeum

Ski múzeum

Kompaktne a moderne upravená expozícia súkromného Ski múzea poskytuje návštevníkovi prehľad o vývoji jednotlivých zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich počiatku až do roku 1945 na ploche cca 300 m2.

Lovecký zámok Hohenlohe

Vstup do priestorov zámočka sprístupnených verejnosti je bezplatný. Maximálny počet návštevníkov pri jednom vstupe je dvadsať. Pre limitovaný počet odporúča Kancelária prezidenta SR záujemcom o prehliadku priestorov vopred si ju zarezervovať. Objednaní záujemcovia majú prednosť pred neobjednanými.

Ždiar

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.

Podtatranské múzeum Poprad

Podtatranské múzeum Poprad

Podtatranské múzeum v Poprade patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Nachádza sa v budove postavenej v roku 1886, v pseudorenesančnom slohu a zodpovie vám na mnohé otázky týkajúce sa histórie podtatranského regiónu. Múzeum bolo založené Uhorským karpatským spolkom v roku 1876.

Ostruňa

V izolovanom povodí Osturnianskeho potoka na severe Slovenska leží OSTURŇA, ktorá je pravdepodobne najdlhšou potočnou dedinou na Slovensku. V rázovitej goralskej obci sa zachovalo viac pôvodných stavieb - goralských usadlostí.

Kežmarok – Kostol sv. Trojice

Jednou z najzachovalejších slovenských drevených sakrálnych stavieb je drevený artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku. V roku 2008 bol s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Podujatia v okolí

,