Náučný chodník Pramenisko

Prírodná zaujímavosť

Rozmýšľate akú prechádzku absolvovať s vašimi ratolesťami? Náučný chodník Pramenisko je veľmi dobrou voľbou. Ide o nenáročnú prechádzku cez močariská so zaujímavou scenériou a náučnými tabuľami, ktoré Vás obohatia o zaujímavé informácie.

Náučný chodník je súčasťou takmer 3,5 kilometrového prechádzkového okruhu, ktorý začína pri Expozícii tatranskej prírody – botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici.

Pre svoju jedinečnosť bolo Pramenisko vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu (územie s najvyšším stupňom ochrany), patrí do zoznamu 72 národne významných mokradí a je súčasťou siete európsky významných biotopov Natura 2000 v kategórii horské a podhorské lužné lesy.

Chodník na Pramenisko začína pri Botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, pred ktorou nájdeme smerovník so šípkou, ktorá nám pomáha s orientáciou počas celej trasy. Pokračujeme po zelenej značke, obídeme z ľavej strany hotel Titris, po chvíli chôdze po chodníku na lúke stále nasledujeme značku a odbočíme doľava do kopca k cintorínu. Pri cintoríne zabočíme sledujúc zelenú značku doprava, po chvíli prídeme k ceste, ktorú prejdeme a pokračujeme cca 100 metrov rovno k začiatku samotného náučného chodníka Pramenisko, ktoré nás víta drevenou bránou. Samotný chodník má len 0,8 km, nájdeme tu päť informačných tabúľ, na ktorých sa dozvieme o jedinečnom území, kde výnimočnú úlohu zohráva voda – je to horský lužný les so zaujímavosťami z ríše hornín, nerastov, bylín a živočíchov. Súčasťou chodníka sú dve vyhliadkové plošiny, ktoré návštevníkom umožnia pozorovať okolie takmer z vtáčej perspektívy. Chodníky sú tu tvorené z drevených dosák, aby sa pohodlne chodilo po inak ťažko priechodnom mokrom prostredí. Na začiatku a konci chodníka je drevená schránka s informačnými materiálmi pre nemecky a anglicky hovoriacich turistov, ktoré si môžu požičať. Chodník je síce prístupný celoročne, ale počas zimných mesiacov sú spravidla tabule zasnežené, preto sa k informáciám na nich nemusíte dostať, taktiež je lepšie navštíviť chodník počas vegetačného obdobia rastlín, ktoré nám umocnia zážitok z návštevy chodníka. Naspäť sa môžeme vrátiť tou istou trasou, alebo sa vydať na konci chodníka doprava ponad kemp Tatranec a späť do Tatranskej Lomnice. Celý okruh prejdete pokojnou chôdzou za necelé dve hodiny.

Načítavam mapu...
Náučný chodník Pramenisko 059 60Tatranská Lomnica
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Prevádzková doba nie je definovaná.

Predpoveď počasia

Slabý dážď icon
Slabý dážď
13°C/ 2°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Južný
Oblačno icon
Oblačno
16°C/ 5°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Južný
Oblačno icon
Oblačno
20°C/ 8°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Malá oblačnosť icon
Malá oblačnosť
20°C/ 9°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Jasná obloha icon
Jasná obloha
19°C/ 8°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Juho-východný
Oblačno icon
Oblačno
16°C/ 7°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Východný
Mierny dážď icon
Mierny dážď
16°C/ 8°CDeň / Noc
Mierny vietor, 5m/s
Východný

Miesta v okolí

Galéria Dobrá Hračka

Interaktívna rodinná galéria vo Vysokých Tatrách, Dobrá Hračka, je miesto, kde na ploche 500 m2 nájdeš množstvo hier a atrakcií, naučíš sa dopravné predpisy, vyskúšaš si rôzne hračky. Aj náš obchodík je zameraný na netradičné hračky, vďaka ktorým sa deti aj dospelí dokážu hrať nielen zábavne, ale aj s rozumom. V Dobrej Hračke zastávame názor, že hračky, ktoré predávame vám vieme najlepšie priblížiť na základe osobnej skúsenosti a preto ich tu aj sami testujeme a hráme sa s nimi.

Lanovka na Lomnický štít

Lanovka na Lomnický štít

K najvyhľadávanejším turistickým atrakciám Vysokých Tatier patrí lanovka na Lomnický štít, z ktorého pohľad je nezabudnuteľným zážitkom.

Vodopády Studeného potoka (Vysoké Tatry)

Jednou z turistických atrakcií okolia Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice vo Vysokých Tatrách je skupina kaskádových Vodopádov Studeného potoka. Vodopády patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom v Tatrách.

Wild Park Resort

Raz vidieť, je viac, ako stokrát počuť. Raz sa dotknúť, je viac, ako tisíckrát vidieť. Bližšie k divočine už nebudete...

Tricklandia

TrickLandia - galéria trick-artu a optických ilúzií.

Tatranský národný park

Tatranský národný park

Najstarším národným parkom na Slovensku je Tatranský národný park (TANAP) vyhlásený už v roku 1949 na severe Slovenska. Zahŕňa vysokohorskú oblasť Tatier a je v európskom meradle jedinečný ochranou flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v Tatrách. Nachádza sa na svahu Belianskych Tatier nad Tatranskou Kotlinou a patrí medzi prvé jaskyne v Európe, v ktorej sa zaviedlo elektrické svetlo.

Ranč Čajka

AGROTURISTIKA - možnosť zapojiť sa do chodu gazdovsta a chaty, starostlivosť o zvieratá, ich kŕmenie, čistenie koní, osedlanie koní, pomoc pri ustajnení koní, napájaní, vyhnojovaní, kosiť čerstvú trávu, jazda na traktore. Túto možnosť oceňujú rodičia s deťmi, ktoré tak majú možnosť naučiť sa veľa o zvieratách a prírode, ale aj dospelí milovníci prírody, alebo pod neustálym tlakom pracujúci manažéri. JAZDA NA KONI je pre niektorých jedinečným zážitkom, atrakciou ale aj koníčkom, ktorému venujú celý svoj život. Pre tých čo sa chcú povoziť, naučiť sa jazdiť, starať sa o kone, objednať si celé stádo pre svoje podujatie, jazdiť na saniach, nočné jazdy, výlety po okolí a iné.

Motorest Goral

Motorest Goral

Slovenská tradícia v kuchyni. Meníme obyčajný obed na skvelé zážitky.

Ždiar

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.

Dobré časy

Dobré časy

Piváreň "DOBRÉ ČASY" je miesto kde si každý nájde svoju chuť piva. Každý deň na výčape až 16 druhov toho najlepšieho z pivného sveta.

Hotel Tatranec **

Hotel Tatranec **

Hotel Tatranec ** leží vo vstupnej časti Tatranskej Lomnice pri hlavnej ceste z Popradu do Tatranskej Lomnice. Je rozsiahlym areálom, ktorého súčasťou je hotelový komplex so strediskami služieb autokemping a chatky. Hotel Tatranec ** je skvelý na aktívnu dovolenku kedykoľvek počas roka. Vďaka príjemnej rodinnej atmosfére, milému personálu a vždy upratanej izbe sa tu budete cítiť skvele. Hotel sa nachádza približne 2 km od samotného centra Tatranskej Lomnice.

Kúpele Nový Smokovec

Unikátna vysokohorská klíma Vysokých Tatier a jej blahodárne účinky na ľudský organizmus, boli jedným z hlavných dôvodov vzniku klimatických kúpeľov vo Vysokých Tatrách - Novom Smokovci. K ich založeniu prispel výdatnou mierou MUDr. Nikolaus Szontágh, ktorý po získaní skúseností v Alpách v roku 1876 tu otvoril prvé sanatória v pohorí Karpát.

Kúpele Tatranská Polianka

Tradícia ústavu v Tatranskej Polianke v liečbe ochorení dýchacích ciest siaha až do 19. storočia. Tatranská Polianka leží v nadmorskej výške 1005 m, v pásme lesa v mierne chladnej oblasti. Tatranská klíma je ideálna pre pacientov s pľúcnymi chorobami vďaka suchému vzduchu, priaznivým pomerom slnečného žiarenia, zníženému tlaku vzduchu, zníženému tlaku kyslíka a miernej dennej teploty bez väčšieho kolísania.

Aquapark AquaCity

Aquapark AquaCity

AquaCity Poprad je moderným ekologickým turistickým strediskom, ktoré je energeticky doslova sebestačné. Vďaka využívaniu geotermálnej vody a slnečnej energie sa denne zabráni tomu, aby sa tony oxidu uhličitého uvoľnili do atmosféry. AquaCity sa darí znižovať náklady na energie a získané úspory vracia späť zákazníkom v podobe cenovo dostupného ekologického luxusu.

Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

V Termálnom kúpalisku Vrbov nájdete pravú geotermálnou vodu, ktorá je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe s obsahom dôležitých minerálnych látok pre ľudský organizmus. Geotermálna voda, ktorou sú bazény napustené vyviera z hĺbky vyše 2000 m a obsahuje minerály priaznivo pôsobiace blahodarne na pohybový a dýchací systém, nervovú sústavu, kožu a srdcovo- cievne ústrojenstvo.

Kúpele AquaSpa Gánovce

Kúpele AquaSpa Gánovce

Na území Gánoviec sa spomínajú liečebné pramene už roku 1549. Postupne pri nich vyrástla kúpeľná osada.

Kúpele Lučivná

Klimatické kúpele Lučivná sa nachádzajú v malebnom podtatranskom prostredí, v prírodnom lesoparku. Ležia v nadmorskej výške 816 m n.m. Ich hlavným zameraním je poskytovanie kúpeľnej liečby deťom s netuberkulóznymi ochoreniami dýchacích ciest.

Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy

Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy

V atraktívnom prostredí Vyšných Ružbách sa nachádza Termálne kúpalisko Izabela s piatimi vonkajšími bazénmi (z toho dva detské). K dispozícii je aj vnútorný termálny bazén, ktorý je v prevádzke celý rok. V ponuke je aj balneo program, wellness program ako aj možnosti športového vyžitia.

Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka

Pod dominantou Pienin – majestátnymi Troma korunami, v čarokrásnej prírode Pieninského národného parku, sa nachádzajú novootvorené kúpele Červený Kláštor Smerdžonka. Ideálne miesto na vyliečenie tela a povzbudenie ducha.

Ski múzeum

Ski múzeum

Kompaktne a moderne upravená expozícia súkromného Ski múzea poskytuje návštevníkovi prehľad o vývoji jednotlivých zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich počiatku až do roku 1945 na ploche cca 300 m2.

Galéria Encián

Galéria Encián

Galéria Encián je druhá najvyššie položená v Európe a najvyššie položená v strednej Európe a na Slovensku, keďže sa nachádza v nadmorskej výške 1751 metrov.

Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie

V bezprostrednom centre Vysokých Tatier, v tatranskej osade Starý Smokovec, sa nachádza zrekonštruovaná zrubová stavba s názvom Vila Alica, ktorá sa od júna 2015 stala domovom súkromného Múzea tatranskej kinematografie a fotografie. Návštevníkov zasväcuje do minulosti Tatier, v ktorej život nebol taký uponáhľaný, kedy fotoaparát a kamera neboli súčasťou výbavy každého turistu. Minulosť, ktorej čas plynul svojím nerušeným tempom a ten čas dokázal človek zaznamenať svojou kamerou a fotoaparátom.

Kežmarok – Kostol sv. Trojice

Jednou z najzachovalejších slovenských drevených sakrálnych stavieb je drevený artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku. V roku 2008 bol s ďalšími 7 drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kežmarský hrad

Kežmarský hrad

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad, ktorý sa zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier.

Kaštieľ Strážky

V miestnej časti Spišskej Belej na východnom Slovensku pod názvom Strážky stojí kaštieľ, ktorý je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku.

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej, je jednou z vysunutých expozícii Slovenského technického múzea v Košiciach, ktoré sa ako jediné na Slovensku zameriava na históriu vedy a techniky na tomto území.

Ždiar

Turistickým centrom a východiskom do Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec ŽDIAR, ktorá leží na severe Slovenska medzi Belianskymi Tatrami a Spišskou Magurou.

Podujatia v okolí

,