Katedrála sv. Martina – Spišská Kapitula
Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly, ktorá je spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu, zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco, je neskororománska Katedrála sv. Martina.
Podobu mohutnej trojloďovej stavby s dvoma vežami nadobudla v rokoch 1245 až 1275. V roku 1382 k nej pristavali kaplnku Corpus Christi, ktorú v rokoch 1488 až 1493 nahradili súčasnou Kaplnkou Zápoľských postavenou podľa vzoru francúzskej Saint Chapelle. Barokové úpravy sa zotreli regotizačnými stavebnými činnosťami v rokoch 1873 až 1889, ktorými sa snažili dať katedrále stredoveký charakter zodpovedajúci vkusu obdobia romantizmu.
Aj hlavný oltár z rokov 1470 až 1478 počas regotizácie chrámu upravili. Vzácnejšie sú neupravované bočné oltáre, predovšetkým oltár Klaňania Troch kráľov z obdobia okolo roku 1490, oltár sv. Michala z roku 1470 a oltár Smrti Panny Márie vytvorený v rokoch 1477 a 1478. Kamenná plastika leva Leo Albus z druhej tretiny 13. storočia patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku.
Zaujímavá je netradične svetská nástenná maľba z roku 1317 s motívom korunovácie Karola Róberta za uhorského kráľa. Pred západným priečelím katedrály stojí socha sv. Jána Nepomuckého z roku 1732.
Prevádzková doba
Prevádzková doba nie je definovaná.
Predpoveď počasia
Miesta v okolí
Lesná sauna
Na úpätí lesa v Spišskom Hrhove, v starom ovocnom sade s výhľadom na Spišský hrad stojí sauna originálna svojou architektúrou i konceptom. Je zadarmo prístupná každému, kto si ju rezervuje na nerušený zážitok. Rezervácia je možná prostredníctvom formulára . Sauna má navonok netradičný tvar, ale vnútri je postavená podľa tradičných techník. Je bez prívodu elektriny, kúri drevom v piecke a ochladzuje vodou z potoka. Jedinými podnetmi z okolia sú hviezdna obloha a zvuky lesa.
Šikľavá skala
Miesto, ktoré by ste si mali zapísať do svojho zimného cestovateľského programu. Šikľavú skalu nájdete neďaleko Spišskej Novej Vsi, medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom.
Veža baziliky sv. Jakuba
Tvorí súčasť Baziliky minor. Stavbu ohraničuje zo západu,má hranolovitý tvar a novogotickú osemuholníkovú nadstavbu z rokov 1852-1858. Návštevníkom ponúka unikátny výhľad na Levoču zo 70 m výšky. Z veže je výhľad nielen na historické námestie,ale aj na Vysoké a Nízke Tatry,Slovenský raj, či nad Levočou sa vypínajúcu Mariánsku horu-najznámejšie pútnické miesto na Slovensku.Vstup na vežu je voľný po rezervácií.
Vodná nádrž Levoča
Vodná nádrž Levoča má rozlohu 3 000 metrov štvorcových a kapacitu až 3 500 návštevníkov. Do zariadenia je umožnený celoročný prístup autom a zabezpečené je parkovanie na rozsiahlom stráženom parkovisku.
Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi
Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi na východnom Slovensku je najmladšou a najmenšou zoo na území Slovenska. Leží v blízkosti Národného parku Slovenský raj a je považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku.
Alex Park
Jeden z najväčších detských interiérových parkov na Slovensku.
LaborARTorium
LaborARTorium - experiment galeria - zmenšíme Vás! Ku chameleónovi 15x » ku škrečkovi 17x » ku mravcovi 330x. V Spišskej Novej Vsi je novootvorená zážitková galéria pre deti a dospelých, ktorí sa radi zabavia. Chcete zažiť niečo nové? Príďte do LaborARTória a zmenšíme vás do akvária ku škrečkom, k mravcovi a chameleónovi, ktorý mení farby.
Lačnovský kaňon
V pohorí Branisko, medzi obcou Lipovce a osadou Lačnov, sa ukrýva jedinečný 2 km dlhý kaňon vytvorený Lačnovským potokom. Túto turisticky nesmierne atraktívnu lokalitu možno nájsť v mapách a v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, Lačnovská tiesňava či Tiesňava Lačnovského potoka, niektorí ju však nazývajú i Malým Slovenským rajom.
Jaskyňa Zlá diera
Jedinou sprístupnenou jaskyňou na severovýchode Slovenska je Jaskyňa Zlá Diera pri obci Lipovce. Je sprístupnená speleologickou vodcovskou činnosťou. Základná trasa trvá približne 40 minút. Je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti. Nutná je pevná obuv a teplejší odev (v jaskyni je 7 °C).
Myšia Hôrka
Jeden z najpozoruhodnejších objavov na Slovensku sa archeológom podaril v lokalite Myšia Hôrka v katastri obce Spišský Štvrtok (okres Poprad), kde boli objavené zvyšky kamenného mesta z obdobia spred 3 500 rokmi.
Spišský Salaš
Organizácia podujatí (Fašiangová zabíjačka, GuľášFest Branisko, Spišské folklórne slávnosti, Majster Piroh), poskytovanie ubytovania-„Víkendový pobyt na salaši“.
Reštaurácia & Penzión Vyšná
Penzión leží uprostred obce Smižany, v blízkosti Slovenského raja, možnosti pešej turistiky.
Penzión Zlatý Orol
Penzión Zlaty Orol sa nachádza v obci Helcmanovce, 31 km od Košíc. Ponúka detské ihrisko a slnečnú terasu. Na mieste môžete navštíviť bar.
Ranč Čajka
AGROTURISTIKA - možnosť zapojiť sa do chodu gazdovsta a chaty, starostlivosť o zvieratá, ich kŕmenie, čistenie koní, osedlanie koní, pomoc pri ustajnení koní, napájaní, vyhnojovaní, kosiť čerstvú trávu, jazda na traktore. Túto možnosť oceňujú rodičia s deťmi, ktoré tak majú možnosť naučiť sa veľa o zvieratách a prírode, ale aj dospelí milovníci prírody, alebo pod neustálym tlakom pracujúci manažéri. JAZDA NA KONI je pre niektorých jedinečným zážitkom, atrakciou ale aj koníčkom, ktorému venujú celý svoj život. Pre tých čo sa chcú povoziť, naučiť sa jazdiť, starať sa o kone, objednať si celé stádo pre svoje podujatie, jazdiť na saniach, nočné jazdy, výlety po okolí a iné.
Motorest Goral
Slovenská tradícia v kuchyni. Meníme obyčajný obed na skvelé zážitky.
Penzión Villa Fam
Penzión Villa Fam sa nachádza v Levoči, približne 18 km od Spišského hradu a 1 km od Baziliky sv. Jakuba v Levoči. Počas pobytu v ňom máte k dispozícii gril, záhradu a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Levočská radnica je vzdialená 1 km od penziónu.
Penzión Rodina
Penzión Rodina sa nachádza v Levoči, 18 km od Spišského hradu. Ponúka ubytovanie s bezplatným Wi-Fi, záhradu a gril. Niektoré ubytovacie jednotky sú vybavené satelitnou TV s plochou obrazovkou a DVD prehrávačom.
Hotel Barbakan ***
Tento boutique hotel sídli v budove zo 14. storočia v centre Levoče a naskytá sa z neho jedinečný výhľad na Mariánsku horu a na menšiu baziliku, ktorá je pútnickým miestom.
Hotel Arkada
Hotel Arkada sídli v historickej budove zo 14. storočia priamo na Námestí Majstra Pavla v centre Levoče, ktoré je zapísané na zozname chránených pamiatok UNESCO. Ponúka ubytovanie v izbách s výhľadom na námestie alebo na vnútorné nádvorie.
Hotel u Leva
Hotel U Leva sa nachádza v malebnom regióne Spiš v centre mesta Levoča priamo na hlavnom námestí. Tento rodinou prevádzkovaný hotel sídli v zrekonštruovanej stredovekej budove a naskytá sa z neho výhľad na pamiatky mesta.
Reštaurácia & Penzión Vyšná
Penzión leží uprostred obce Smižany, v blízkosti Slovenského raja, možnosti pešej turistiky.
Penzión Zlatý Orol
Penzión Zlaty Orol sa nachádza v obci Helcmanovce, 31 km od Košíc. Ponúka detské ihrisko a slnečnú terasu. Na mieste môžete navštíviť bar.
Lesná sauna
Na úpätí lesa v Spišskom Hrhove, v starom ovocnom sade s výhľadom na Spišský hrad stojí sauna originálna svojou architektúrou i konceptom. Je zadarmo prístupná každému, kto si ju rezervuje na nerušený zážitok. Rezervácia je možná prostredníctvom formulára . Sauna má navonok netradičný tvar, ale vnútri je postavená podľa tradičných techník. Je bez prívodu elektriny, kúri drevom v piecke a ochladzuje vodou z potoka. Jedinými podnetmi z okolia sú hviezdna obloha a zvuky lesa.
Paintball Dúbrava
Areály Paintball Dúbravka je nové paintballové ihrisko na Spiši, kde sa môžete vyblázniť a zažiť plno adrenalínu. Ihrisko má zatiaľ cca 140 prekážok, 5 bunkrov a 1 most, ale počet stále narastá a rozlohu cca 7500 m2. Ideálny počet hráčov je 8 – 12.
Tandemový zoskok COMPACT Skydive
POŽIČOVŇA OBLOHY | COMPACT Skydive zabezpečuje komplexné služby v oblasti športového a rekreačného parašutizmu. (Zdroj: www.compact.sk)
Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku
V Termálnom kúpalisku Vrbov nájdete pravú geotermálnou vodu, ktorá je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe s obsahom dôležitých minerálnych látok pre ľudský organizmus. Geotermálna voda, ktorou sú bazény napustené vyviera z hĺbky vyše 2000 m a obsahuje minerály priaznivo pôsobiace blahodarne na pohybový a dýchací systém, nervovú sústavu, kožu a srdcovo- cievne ústrojenstvo.
Spišský hrad
Východný horizont Spiša vytvára rozložitá silueta Spišského hradu, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO.
Kaštieľ Žehra Hodkovce
Spiš – to je klenotnica mnohých kultúrnych, historických ale i prírodných pamätihodností Slovenska. Okrem známych pamiatok UNESCO akými sú Spišský hrad, Kostolík sv. Ducha v Žehre či Spišská Kapitula môže návštevník zavítať aj do Kaštieľa Hodkovce, Žehra.
Kostol Ducha Svätého - Žehra
Spišská obec Žehra je známa vďaka vzácnemu rímskokatolíckemu Kostolu Ducha Svätého, ktorý je spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Kamenný most v Spišskom Hrhove
Kamenný most v Spišskom Hrhove, na východnom Slovensku, patrí k zaujímavým historickým a technickým pamiatkam, slúžiacim dodnes svojmu účelu. Je jedným z mála zachovaných historických mostov na Spiši.
Dom Majstra Pavla SNM Levoča
Expozícia sa nachádza na námestí, v meštianskom dome č. 20, ktorého fasáda upúta motívom mušle. Predstavuje život a dielo jedného z najväčších majstrov neskorej gotiky - Majstra Pavla z Levoče.
Bazilika minor sv. Jakuba v Levoči
Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba v Levoči patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Jeho drevený hlavný oltár sv. Jakuba je najvyšší svojho druhu na svete.
Kaštieľ Markušovce
Jednou z najreprezentatívnejších stavieb južného Spiša je kaštieľ Markušovce na východnom Slovensku.
Spišské divadlo
Spišské divadlo je divadlom s vyše 40-ročnou históriou, ktoré pod týmto názvom pôsobí od roku 1992 v budove Reduty, ktorú v roku 1902 pre spoločnosť Imre Halmaiho Straussa postavil staviteľ Kálman Gezster. Jediné na Slovensku pôsobí ako zájazdové divadlo s prioritnou orientáciou na deti a mládež.
Podujatia v okolí
,Galéria Umelcov Spiša - PROGRAM 09/2024
Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravila v septembri programy realizované v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Podujatia sú určené pre širokú verejnosť i pre školské skupiny. Otváracie hodiny pre verejnosť: utorok – piatok, 10.00 – 17.00 a nedeľa, 11.00 – 16.00. Zatvorené: 15. 9., nedeľa, deň pracovného pokoja. AKTUÁLNE VÝSTAVY Jozef Hanula: Reminiscencie. Cyklus výstav Profily / Umelci Spiša. Kurátorka: Kamila Paceková – GUS. Miroslav Brooš: MB BANK. Prostredia. Cyklus výstav Téma. Kurátorka: Katarína Balúnová. Ján Kekeli: Plávajúca podlaha. Cyklus výstav Profily. Kurátori: Lucia Benická – GUS, Eduard Kudláč. STÁLE EXPOZÍCIE Jozef Hanula / Terra Gothica EXTERIÉROVÉ EXPOZÍCIE Záhrada umenia / Pomník Csontváryho / Zo zbierky / Peter Smik: Keramika PROGRAMY PRE VEREJNOSŤ | DNI EURÓPSKEHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA 20. 9. 2024, piatok / 16.00 – 19.00 | OPEN STUDIO. Hrdzavá váza. Vstupné: 5 € / osoba. Tvorba netradičnej vázy aplikovaním betónu, hrdze a machu na sklenenú fľašu. Lektorka: Jitka Nováková. 23. 9. – 20. 10. 2024 | Výstava v parku: NO BORDERS. Banerová výstava víťazov medzinárodnej súťaže v rámci projektu V4 v parku mesta Spišská Nová Ves. Vstup voľný. 25. 9. 2024, streda / 9.00 – 14.00 | MANIFEST SLOVENSKOSTI. Registračný poplatok: 10 € / osoba. Odborné kolokvium o živote a tvorbe spišského umelca Jozefa Hanulu. Spíkri: Ružena Kormošová, Vlado Beskid, Karol Maliňák, Kamila Paceková (GUS). 27. 9. 2024, piatok / 10.00 – 17.00 | SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU. Deň s umením. Vstupné: štandardné. Prehliadky stálych expozícií a aktuálnych výstav. Tvorivé dielne k aktuálnym výstavám. PROGRAMY PRE ŠKOLY pondelok – piatok, 9.00 – 16.00: Bohatá ponuka výtvarných dielní a komentovaných prehliadok pre všetky typy škôl.
DIVADLO KONTRA - SEPTEMBER 2024
Srdečne Vás pozývame na divadelné predstavenie v prevedení divadla KONTRA v Spišskej Novej Vsi.
FYTO TERAPIA
Pozývame Vás na odbornú prednášku o liečivej sile prírody na ľudský organizmus s praktickými ukážkami výroby kvapiek, tinktúr, čajových zmesí.... lektor: Ing. Anna Zámečníková