Náučný chodník umelcov

Turistická trasa

Vydajte sa na krátky náučný Chodník umelcov v prekrásnom prostredí Kúpeľov Lúčky. Vedie poza Kúpeľný hotel Choč, Dependance Liptov a Balneocentrum. Chodník je venovaný známym umelcom, ktorí v Lúčkach pôsobili. Altánok je venovaný Milanovi Michalovi Harmincovi, známemu architektovi, ktorý naprojektoval Dependance Liptov, umelecké lavičky sú venované Tadeášovi Salvovi, známemu skladateľovi a rodákovi z Lúčok a Jožkovi Piťovi, jednému z najznámejších primášov Slovenska, ktorý na Lúčkach pravidelne hrával a zaslúžil sa o rozvoj slovenskej ľudovej hudby.

Chodník predstavuje sieť lesných cestičiek, ktoré tvoria 2 základné okruhy:

Okruh A: začína pri vstupnom náučnom paneli (1), pokračuje popri altánku (2), lavičke A. Plávku (3) a vystupuje z lesa za AQUA-VITAL parkom do areálu kúpeľov (4). Odtiaľ kopíruje hlavnú cestu a vracia sa popri Kúpeľnom hoteli Choč späť k panelu (1). Celková dĺžka okruhu A je 1 310 m.

Okruh B: začína pri vstupnom náučnom paneli (1), pokračuje popri altánku (2), lavičke A. Plávku (3) až ku križovatke (5). Z križovatky sa návštevníci príjemnými serpentínami dostanú až k lavičke D.Ševca (8) a kaplnke sv. Antona Paduánskeho (9). Odtiaľ je to už len kúsok na vrchol kopca zvaného „Holý kopec“ (10), kde je umiestnená lavička Tadeáša Salvu (11). Z nej je za pekného počasia nádherný výhľad na Nízke Tatry. Okruh uzatvára cesta smerujúca z vrcholu Holého kopca až k altánku (2). Celková dĺžka okruhu B je 1 350 m.

Obidva okruhy sa dajú ešte predĺžiť o 600 m napojením sa (v bode 4 alebo 5) na príjemnú lesnú cestičku smerujúcu k lavičke J.Piťa (6) a k miestnej vodárni (7). Okrem východzieho bodu 1 (vstupný náučný panel) sa dá na jednotlivé okruhy pripojiť tiež v bode 4, 7, 10.

1 h

Trvanie trasy

3km

Dĺžka trasy

Kúpeľný dom Choč, Kúpele Lúčky

Začiatočný bod

Kúpeľný dom Choč, Kúpele Lúčky

Konečný bod

139m

Celkový výstup

139m

Celkový zostup

Načítavam mapu...

Výškový profil