Žiar - Žiarska dolina - Šarafiový vodopád

Turistická trasa

Trasa: Smrečany – Žiar – Salaš Žiar – Žiarska dolina, ústie – Žiarska chata – Cintorín – Šarafiový vodopád a späť

Ďalšiu veľmi peknú trasu môžeme začať už v Smrečanoch. Najstaršou zachovalou stavbou v Smrečanoch je už spomenutý gotický kostol Obetovania Pána (ku cti Očisťovania Panny Márie), ktorého základy boli postavené v r.1349. Neprehliadnite ani Múzeum, stála expozícia "História a významné osobnosti obce". Expozícia predstavuje návštevníkom celkový prierez históriou obce Smrečany spojený s ukážkou starých ľudových remesiel, hospodárskych nástrojov, krojov, starých dokumentov, fotografií a pod.

Z "obce smrekov" pokračujte v ceste do obce Žiar. Pred vchodom do Žiarskej doliny, ústia si urobte oddychovú prestávku na Salaši Žiar. V tradičnej drevenej reštaurácii s množstvom doplnkov pripomínajúcich dávne časy salašníctva si spríjemníte návštevu útulným domáckym prostredím, posedením pri krbe a dobrou kuchyňou.

Oddýchnutí a posilnení sa môžete vydať na cestu skrz Žiarskou dolinou, ústím až na Žiarsku chatu (1325 m.n.m.). Žiarska chata je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov v Západných Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách, nachádzajúcou sa v závere niektorých z jej dolín, prístupnou z Liptovskej strany. Je nielen miestom oddychu a základňou pre nástup vysokohorských túr, ale aj miestom, ktoré prispelo k záchrane nemála ľudských životov. Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná, no v súčasnosti je v plnej prevádzke a poskytuje svojím návštevníkom kompletné ubytovacie a stravovacie služby. Je otvorená non-stop.

5 h

Trvanie trasy

6km

Dĺžka trasy

Žiar

Začiatočný bod

Šarafiový vodopád

Konečný bod

535m

Celkový výstup

51m

Celkový zostup

Načítavam mapu...

Výškový profil