Kamenná cesta “Porta Rusica”

Prírodná zaujímavosť

V katastrálnom území bývalej obce Ruské, v oblasti vodárenskej nádrže Starina sa nachádza kamenná cesta Porta Rusica, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Táto cesta bola vybudovaná v rokoch 1861 – 1865 a pôvodne viedla z Michaloviec cez hraničný prechod Ruské sedlo do poľského mesta Baligród, odkiaľ pravdepodobne pokračovala až do Ľvova. Spájala tak Uhorsko s Malopoľskom.

V súčasnosti sa zachoval úsek tejto cesty o dĺžke štyri kilometre so šestnástimi zákrutami a s prevýšením 247 metrov. Na poľskej strane sa z kamennej cesty zachoval len krátky, asi 200 metrov dlhý úsek. Je jedinou cestou, ktorá sa zo spomínaného obdobia na území Slovenska zachovala. Je súčasťou turistického hraničného prechodu s Poľskom Osadné – Balnica.

Načítavam mapu...
067 61Stakčín
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Prevádzková doba nie je definovaná.

Predpoveď počasia

Polojasno icon
Polojasno
14°C/ 2°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Juho-západný
Jasná obloha icon
Jasná obloha
17°C/ 5°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Jasná obloha icon
Jasná obloha
20°C/ 8°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Juho-západný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
20°C/ 7°CDeň / Noc
Mierny vietor, 3m/s
Južný
Polojasno icon
Polojasno
18°C/ 8°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Južný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
17°C/ 10°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Juho-západný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
10°C/ 9°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Severo-západný

Miesta v okolí

Medová baba (Poloniny)

V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba.

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny

Najvýchodnejším slovenským národným parkom je Národný park Poloniny s pôvodnými rozľahlými bukovými a jedľovo-bukovými lesmi a pralesmi Stužica, Rožok a Havešová zapísanými od roku 2007 v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom je regionálnou špecializovanou vedecko-výskumnou, kultúrno-vzdelávacou a odborno-pozorovateľskou inštitúciou v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied.

Sninský kameň

Sninský kameň

Prírodná pamiatka Sninský kameň sa nachádza v pohorí Vihorlat v katastri obce Zemplínske Hámre. Pre veľký vedecký a kultúrno-spoločenský význam bol Sninský kameň vyhlásený v roku 1982 za Chránený prírodný výtvor. V súčasnosti možno Sninský kameň nájsť ako prírodnú pamiatku, ktorú tvorí tzv. neplodná plocha (skala) obklopená ochranným lesom.

Topoľa - Kostol sv. Michala Archanjela

Topoľa - Kostol sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela bol postavený v roku 1700. Je to trojpriestorová zrubová stavba bojkovského typu, ktorú umiestnili na strmom kopci nad dedinou. Obklopuje ju cintorín. V areáli sa nachádza drevená zvonica z druhej polovice 17. storočia. Ikonostas je z polovice 18. storočia, niektoré ikony sú zo 17. storočia.

Ruský Potok - Kostol sv. Michala Archanjela

Ruský Potok - Kostol sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1740. Je to trojpriestorový chrám bojkovského typu. V areáli sa nachádza drevená zvonica z roku 1956. Ikonostas je z obdobia vzniku stavby. Vzácne sú liturgické knihy vytlačené cyrilikou v polovici 17. storočia vo Ľvove a v iných ukrajinských mestách.

Uličské Krivé - Kostol sv. Michala Archanjela

Uličské Krivé - Kostol sv. Michala Archanjela

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1718 je trojpriestorová zrubová stavba bojkovského typu umiestnená na nízkych kamenných základoch. Ikonostas pochádza z 18. storočia a je zhotovený v barokovom slohu. Niektoré ikony ako napr. ikona sv. Mikuláš, Kristus Pantokrátor a niektoré ďalšie sú zo 16. storočia.

Kalná Roztoka - Kostol sv. Bazila Veľkého

Kalná Roztoka - Kostol sv. Bazila Veľkého

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Bazila Veľkého bol postavený koncom 18. storočia a neskôr obnovený. Ide o trojdielnu zrubovú stavbu, ktorá je z vonkajšej strany omazaná hlinou a obielená. Ikonostas pochádza z 18. storočia a ikona Kristus je datovaná do roku 1773. Zvonica, ktorá sa nachádza pred kostolom pochádza z 20. storočia.

Kaštieľ Snina

Kaštieľ Snina

Kaštieľ prešiel v roku 2012 rekonštrukciou a pre verejnosť bol otvorený v lete 2013. V súčasnosti v ňom sídli mestská knižnica, múzeum so stálou expozíciou, galéria a usporadúvajú sa spoločensko-kultúrne podujatia, obrady i koncerty vážnej hudby.

Šmigovec - Kostol Nanebovstúpenia Pána

Šmigovec - Kostol Nanebovstúpenia Pána

Gréckokatolícky drevený Kostol Nanebovstúpenia Pána z roku 1755. Stavba je zvnútra natretá hlinou. V interiéri sa nachádza ikonostas zhotovený vo východokarpatskom štýle, ručne maľovaný oltárny kríž a viacero krížov na procesie.

Hrabová Roztoka - Kostol sv. Bazila Veľkého

Hrabová Roztoka - Kostol sv. Bazila Veľkého

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Bazila Veľkého bol postavený v roku 1750. Je to trojpriestorová zrubová stavba prikrytá šindľovou strechou s dvomi vežičkami. Interiér je z väčšej časti barokový a pochádza z druhej polovice 18. storočia. Ikonostas je o niečo mladší a jeho vek sa datuje do konca 18. storočia. V interiéri sa nachádza zaujímavá skriňa zhotovená v gotickom slohu.