Manínska tiesňava

Prírodná zaujímavosť

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej fauny a flóry, navždy uzamknutej medzi vysokánskymi strmými skalnými stenami. V najužších miestach divokej a romantickej krásy, najužšieho kaňona na Slovensku, sotva prejdú plece pri pleci piati kamaráti alebo povoz...

CHARAKTERISTIKA

Manínska úžina je turisticky vyhľadávanou prírodnou atrakciou. V tomto najužšom vápencovom kaňone v strednej Európe sa v bizarných skalných formách uskromňuje množstvo druhov rastlín a živočíchov na relatívne malej ploche. Spôsobuje to vysoká vlhkosť a rozdiely v nadmorskej výške. Skalné steny vysoké až štyristo metrov zvierajú uzučkú dolinu Manínskeho potoka. Priesmyk vznikol zarezaním Manínskeho potoka do vápencov a rozdelením Manínskeho bradla na dva vrchy: Veľký (891 m n. m.) a Malý Manín (812 m n. m.). V podstate sú tu dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinkou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu. Zo strmých svahov často dno doliny zasypávajú snehové lavíny. Hromada snehu sa v tienistom prostredí topí len pomaly, takže tu biela perina niekedy ostáva až do mája. Návštevník môže proti prúdu potoka pokračovať náučným chodníkom až k ďalšej prírodnej rarite – Kostoleckej tiesňave. V nej je najväčší skalný previs Karpatského oblúka aj s impozantným sutinovým kužeľom. Mnohí ho označujú za „Strechu Slovenska“ v srdci Manínskej vrchoviny.  

PERLIČKA/ZAUJÍMAVOSŤ

Takýto vzácny previs vytvorila príroda priam až neskutočným spôsobom. Do vápencového bradla Drieňovka sa od vekov zarezával Manínsky potok, ktorý má na svedomí aj Manínsku tiesňavu. Zarezával sa, prekvapkával, tiekol, a až po neskutočne dlhej dobe vznikla táto prírodná rarita. Bralo, na ktorom je vytesaná tiesňava, sa nazýva Kavčia skala podľa výskytu Kavky tmavej. Na ľavej strane môže všímavý pozorovateľ vidieť skalný útvar pripomínajúci vlasy.

NÁŠ TIP

Ak budete počas horúcich letných mesiacov prechádzať okolo Považskej Bystrice, zastavte sa v Manínskej tiesňave. Príjemne sa schladíte a nájdete tu relax i krásnu prírodu. Do kaňonu je zabezpečená mestská a prímestská doprava z mesta Považská Bystrica. Tesne pred vstupom do Manínskej tiesňavy je kúpalisko, ktoré síce veľmi krátko, no predsa slúži na rekreačné účely.

Načítavam mapu...
Manínska tiesňava 017 05Považská Bystrica
Zobraziť navigáciu

Prevádzková doba

Prevádzková doba nie je definovaná.

Predpoveď počasia

Mierny dážď icon
Mierny dážď
14°C/ 11°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Juho-východný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
18°C/ 12°CDeň / Noc
Mierny vietor, 4m/s
Západný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
15°C/ 6°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Severný
Malá oblačnosť icon
Malá oblačnosť
15°C/ 4°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Severný
Slabý dážď icon
Slabý dážď
11°C/ 7°CDeň / Noc
Slabý vietor, 3m/s
Severo-západný
Polojasno icon
Polojasno
12°C/ 5°CDeň / Noc
Slabý vietor, 2m/s
Západný
Prevažne oblačno icon
Prevažne oblačno
15°C/ 6°CDeň / Noc
Vánok, 1m/s
Severo-východný

Miesta v okolí

Súľovské skaly (Súľovské vrchy)

Súľovské skaly (Súľovské vrchy)

Súľovské skaly sú príťažlivé skalným mestom rozprestierajúcim sa na severozápade Slovenska, len niekoľko kilometrov od Žiliny. Zaujímavé tvary reliéfu v podobe skalných veží, ihiel, okien a brán oddelených hlbokými bezvodnými tiesňavami, roklinami a dolinami sú výsledkom pôsobenia vonkajších činiteľov (dažďa, ľadu, vetra – chemického i mechanického zvetrávania) na veľmi tvárny a dobre opracovateľný materiál, aký predstavujú zlepence.

Salaš Udiča

Rodinná farma Ovisfarma s.r.o. obhospodaruje 219 ha poľnohospodárskej pôdy v katastrálnom území Udiča, v krásnom prostredí Strážovských vrchov.

Púchovská skala

Takzvaná Púchovská skala bola v minulosti majestátnym vápencovým útvarom rozčesnutým veľkými puklinami na viacero častí. Svojím pitoreskným tvarom súčasníkom pripomínala veľkú husaciu pečeň, či dokonca cisárovnú Máriu Teréziu v spoločnosti jej dvorného radcu V. A. Kounica. Dnes má skala celkom inú podobu, nakoľko sa z nej ťažil kameň, je podstatne menšia.

Rozhľadňa Dohňany

Pred mnohými rokmi, ešte na začiatku 19. storočia, stála na kopci Tlstá hora rozhľadňa. Neslúžila turistom len na opájanie sa okolitou krásou, lež i  na účely vojenské a geodetické. Bola nezlomná a zastávala svoju funkciu statočne. Prežila dve svetové vojny. Zanechala po sebe príbeh. Príbeh, ktorý sa vryl do pamäte dohňanským rodákom a prenášal sa z pokolenia na pokolenie. Dnes na Tlstej hore stojí nová rozhľadňa. Neplní vojnovú funkciu, rozdáva radosť a pohodu. Radosť z krás Púchovskej doliny, pohodu vyvierajúcu z valašskej duše. Ako v náruči mocného valacha, tak vo valašskom klobúku rozhľadne, pocítite závrat a vzrušenie.

Vyhliadková veža Dubeň

Vyhliadková veža Dubeň

Na vrchu Dubeň (613 m n. m.) nad mestom Žilina stojí impozantná vyhliadková veža. Rozhľadňa je vysoká úctyhodných 27,4 metra a má 10 podlaží. Ponúka pôsobivé výhľady do široké okolia a najmä na mesto Žilina, ktoré sa Vám veže poskytne ako na dlani.

Rozhľadňa na Stratenci

Javornícky hrebeň predstavuje malebné územie na hranici medzi Slovenskom a Českom. V odlesnenej časti hlavného hrebeňa Javorníkov sa rozprestiera plochý vrch „Stratenec“. Je obklopený rázovitou valašskou krajinou s rozptýlenými obydliami, striedajúcimi sa lúkami, pasienkami a lesmi. Pôvabná mozaika tohto regiónu zdobí steny chrámu prírody v Javorníkoch. Vystúpte na Stratenci na  drevenú vežičku chrámu a zvolajte na chválu umelcovi, ktorý to prekrásne dielo vytvoril.

Brest U Papaji v Makove

Brest U Papaji v Makove

Najstarší a najmohutnejší brest hrabolistý v strednej Európe, ktorý má takmer 500 rokov, sa nachádza v obci Makov, v osade U Papaji. Unikátny exemplár brestu hrabolistého Ulmus carpinifolia sa vyznačuje nielen vekom, ale aj neobvyklou mohutnosťou. Obvod kmeňa vo výške 130 cm je 625 cm a pri koreni viac ako 11 metrov. Výška je asi 30 m.

Plte Strečno

Plte Strečno

Prvá pltnícka a raftingová spoločnosť s r.o. (PPRS) vznikla v roku 1999 ako podnikateľský subjekt, ktorého hlavnou náplňou je obnovenie tradície pltníctva na Váhu, v jeho historicky najznámejšom úseku – v strečnianskej júžine.

Prameň rieky Kysuca

V pohorí Javorníkov a Turzovskej vrchoviny leží najzápadnejšia kysucká obec - Makov. Vznikla spojením častí siedmich dedín v roku 1895. Obec je hornatá, má výborné podmienky pre turistiku a cestovný ruch. Najvyšším bodom je Veľký Javorník (1070 m.n.m.). Práve v Makove v Prírodnej rezervácii Hričovec pod vrchom Hričovec (1 062 m.n.m), pramení rieka Kysuca.

Bothe Hotel *** & Reštaurácia

Krátkodobé a dlhodobé ubytovanie v dvadsiatich izbách a štyroch apartmánoch. K dispozícii vírivka, dve zasadacie miestnosti s dataprojekciou a kapacitou 50 miest.

Koliba Pod Skalami

Koliba Pod Skalami s bezplatným Wi-Fi pripojením na internet sa nachádza v obci Súľov-Hradná, 27 km od Martina. Ponúka vám bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Priamo na mieste môžete využívať bezplatné súkromné parkovisko.

Salaš Udiča

Rodinná farma Ovisfarma s.r.o. obhospodaruje 219 ha poľnohospodárskej pôdy v katastrálnom území Udiča, v krásnom prostredí Strážovských vrchov.

Agropenzión Grunt

Nachádza sa v krásnom horskom prostredí CHKO Kysuce, v centre obce Papradno, cca 17 km od Považskej Bystrice, je zameraný na rekreáciu rodinného charakteru a vidiecku turistiku, taktiež je vhodný pre usporiadanie menších rodinných osláv, svadieb, firemných stretnutí a školských sústredení.

Koliba Papradno

Vychutnajte si prichádzajúcu jar a nádhernú prírodnú scenériu v príjemnom prostredí Koliby Papradno. Zariadenie sa nachádza v udržiavanom prostredí, obkolesenom horskými lúkami a pasienkami.

Kaviareň APHRODITE

Navštívte štýlovú antickú kaviareň priamo v kúpeľnom dome Aphrodite a vychutnejte si exotické druhy káv, miešané alkoholické alebo nealkoholické nápoje. Hosťom ponúkame možnosť usporiadania spoločenských akcií.

Reštaurácia Rybárska Bašta

Reštaurácia Rybárska Bašta

Reštaurácia Rybárska bašta sa nachádza v atraktívnom prostredí, na ostrovčeku uprostred kúpeľného jazierka.

Reštaurácia Slnečný pavilón

Reštaurácia sa nachádza v tichej lokalite Rajeckých Teplíc oproti hotelu Diplomat, v blízkosti centra mesta a kúpeľov. Okrem samotnej reštaurácie je hosťom k dispozícii aj upravený areál záhrady s detským kútikom, altánkom a pódiom slúžiacim pre kultúrno-spoločenské akcie a svadobné obrady.

Penzión a restaurant Barborka

Penzión Barborka je situovaný v tichej chatovej oblasti malebnej obce Mojtín (mimo rodinných domov) s krásnym výhľadom na Manín, vo vzdialenosti len 200 metrov od lyžiarskeho strediska Ski Mojtín.

Horský Hotel Kľak

Horský Hotel Kľak ponúka bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, slnečnú terasu a možnosť ubytovania s domácimi miláčikmi v obci Kľačno. Hotel poskytuje priamy prístup na zjazdovky, lyžiarsku školu a reštauráciu. Na mieste môžete parkovať na bezplatnom súkromnom parkovisku.

Hotel Podhradie ***

Hotel Podhradie sa nachádza na pokojnom mieste v Považskom podhradí neďaleko Považskej Bystrice a ponúka svetlé a útulné izby so satelitnou LCD TV, minibarom a bezplatným pripojením na internet.

Penzión Bystrica ***

Hľadáte ubytovanie, hotel, penzión, peknú hotelovú izbu alebo nadštandardný apartmán v meste Považská Bystrica. U nás ste na správnej adrese.

Bothe Hotel *** & Reštaurácia

Krátkodobé a dlhodobé ubytovanie v dvadsiatich izbách a štyroch apartmánoch. K dispozícii vírivka, dve zasadacie miestnosti s dataprojekciou a kapacitou 50 miest.

Hotel Gino Park Palace ****

Hotel Gino Park Palace **** sídli v historickej budove barokového kaštieľa z roku 1612 a nachádza sa v Považskej Bystrici, v miestnej časti Orlové. Hotel ponúka ubytovanie, reštauráciu, salóniky, vináreň, wellness centrum a letnú terasu.

Hotel Garni *

Hotel je situovaný v tichej lokalite a ponúka ubytovanie, reštauráciu a salóniky na rôzne kultúrno - spoločenské akcie, konferencie i prezentácie.

Penzión Štefánik

Penzión Štefánik sa nachádza v obci Súľov, 27 km od Martina. Ponúka vám reštauráciu a bar priamo na mieste, bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet a súkromné parkovisko zdarma.

Koliba Pod Skalami

Koliba Pod Skalami s bezplatným Wi-Fi pripojením na internet sa nachádza v obci Súľov-Hradná, 27 km od Martina. Ponúka vám bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Priamo na mieste môžete využívať bezplatné súkromné parkovisko.

Agropenzión Grunt

Nachádza sa v krásnom horskom prostredí CHKO Kysuce, v centre obce Papradno, cca 17 km od Považskej Bystrice, je zameraný na rekreáciu rodinného charakteru a vidiecku turistiku, taktiež je vhodný pre usporiadanie menších rodinných osláv, svadieb, firemných stretnutí a školských sústredení.

Penzión a restaurant Barborka

Penzión Barborka je situovaný v tichej chatovej oblasti malebnej obce Mojtín (mimo rodinných domov) s krásnym výhľadom na Manín, vo vzdialenosti len 200 metrov od lyžiarskeho strediska Ski Mojtín.

Horský Hotel Kľak

Horský Hotel Kľak ponúka bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, slnečnú terasu a možnosť ubytovania s domácimi miláčikmi v obci Kľačno. Hotel poskytuje priamy prístup na zjazdovky, lyžiarsku školu a reštauráciu. Na mieste môžete parkovať na bezplatnom súkromnom parkovisku.

Golf park Rajec

V krásnom prostredí Rajeckej doliny, medzi obcami Veľká Čierna a Malé Lednice, sa nachádza 9 jamkové golfové ihrisko s krytým driving range, klubovým domom a kvalitnými cvičnými plochami. Ihrisko bolo otvorené v roku 2008 a Žilinsko–rajecký golfový klub, ktorý na ňom pôsobí, má v súčasnosti 370 členov. Ihrisko je vzdialené len 5 km od mesta Rajec smerom na Považskú Bystricu.

Termálne kúpalisko Veronika Rajec

Termálne kúpalisko Veronika Rajec

V areáli sa nachádza 8 bazénov pre všetky kategórie návštevníkov. Najväčší je plavecký bazén s rozlohou 50x21 m hlboký 1,8 m. K dispozícii je parkovisko, široká ponuka občerstvenia, športov (plážový volejbal, minigolf, stolný tenis, basketbal) a atrakcií pre deti (tobogán, šmýkačky, preliezky, pieskovisko).

Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice

Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice

Uprostred malebnej prírody pohorí Malá Fatra a Strážovské vrchy sa nachádzajú Kúpele Aphrodite Rajecké Teplice. Kúpele disponujú termálnou liečivou vodou s teplotou 38° C, ktorej blahodarné účinky sú známe od štrnásteho storočia.

Termálne kúpalisko Laura Rajecké Teplice

Termálne kúpalisko Laura Rajecké Teplice

Kúpanie v termálnom kúpalisku Laura je možné v dvoch termálnych bazénoch (plavecký a detský), s teplotou 26 ºC. V areáli sa nachádza minigolf, ihrisko pre plážový volejbal a nohejbal.

Aeroclub Dubnica nad Váhom

Ak si chcete zašportovať, ste fanda adrenalínových zážitkov či len tak ísť za poznaním napr. s deťmi, navštívte AEROKLUB DUBNICA na letisku v Slávnici.

Považský hrad

Malebnou a neodmysliteľnou siluetou stredného Považia je Považský hrad vypínajúci sa na strmom vrchu na pravom brehu Váhu. Postavili ho v druhej polovici 13. storočia na ochranu dôležitej považskej obchodnej cesty.

Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici

Milovníci rýchlych motoriek majú v ostatných rokoch veľa príležitostí prezrieť si ich najnovšie modely. Iba málo nadšencov však vie, že čarom unikátnych starších modelov slovenskej výroby sa dá pokochať v Považskej Bystrici. V tamojšom Vlastivednom múzeu tvoria spoločne s prírodovednými exponátmi ťažisko expozície.

Súľovský hrad

Súľovský hrad

V Súľovských skalách na severozápadnom Slovensku môžu milovníci histórie obdivovať zvyšky zrúcaniny Súľovského hradu.

Bytčiansky zámok

Bytčiansky zámok

Pozornosť návštevníkov severozápadného Slovenska si zaslúži bytčiansky zámok - renesančný klenot Slovenska. Je jedným z mála renesančných kaštieľov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad nenarušený neskoršími prístavbami.

Mestské múzeum v Rajci

Mestské múzeum v Rajci

Mestské múzeum v Rajci sa nachádza v budove zo 17. storočia, ktorá je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. V 19. storočí to bol jednoposchodový renesančne a barokovo upravený meštiansky dom, ktorý slúžil ako mestský pivovar.

Hričovský hrad

Západne od Žiliny neďaleko Váhu sa zachovali zrúcaniny pôvodne románskeho Hričovského hradu, ktorý patrí medzi najstaršie hrady na strednom Považí.

Múzeum dopravy Rajecké Teplice

Nadšenci dopravy a jej histórie si prídu na svoje v novom Múzeu dopravy Rajecké Teplice v budove železničnej zastávky.Nadšenci dopravy a jej histórie si prídu na svoje v novom Múzeu dopravy Rajecké Teplice v budove železničnej zastávky.

Farský Kostol všetkých svätých

Vážsky brod v ochrane svätých. Kostol stojí v Púchove na Námestí slobody. Pred ním návštevníka uvíta socha svätého Jána Nepomuckého z roku 1733 v obklopení štvorice líp.

Lietavský hrad

Lietavský hrad

Kto prežil na Lietavskom hrade západ slnka, svitanie alebo len príjemné popoludnie, ten určite nepochybuje, že toto miesto patrí k najpôvabnejším kútom našej zeme. Vysoké zubom času ohlodané steny zrúcaniny, ako keby vyrastali z vápencových skál a výhľad z hradu na Strážovské vrchy, Malú a Veľkú Fatru patrí k tomu najlepšiemu čo nám náš kraj môže ponúknuť. Hrad Lietava už nevyvoláva dojem miesta, ktoré človek vytrhol prírode. Naopak, pôsobením poveternostných vplyvov a času sa táto neudržovaná stavba už celkom začlenila do okolitého rázu krajiny.

Hrad Lietava

Neďaleko Rajeckých Teplíc južne od Žiliny sa na východnom okraji Strážovských vrchov vypínajú zrúcaniny hradu Lietava. Patrí k najrozsiahlejším a najnavštevovanejším zrúcaninám na Slovensku.

Rozhľadňa Dohňany

Pred mnohými rokmi, ešte na začiatku 19. storočia, stála na kopci Tlstá hora rozhľadňa. Neslúžila turistom len na opájanie sa okolitou krásou, lež i  na účely vojenské a geodetické. Bola nezlomná a zastávala svoju funkciu statočne. Prežila dve svetové vojny. Zanechala po sebe príbeh. Príbeh, ktorý sa vryl do pamäte dohňanským rodákom a prenášal sa z pokolenia na pokolenie. Dnes na Tlstej hore stojí nová rozhľadňa. Neplní vojnovú funkciu, rozdáva radosť a pohodu. Radosť z krás Púchovskej doliny, pohodu vyvierajúcu z valašskej duše. Ako v náruči mocného valacha, tak vo valašskom klobúku rozhľadne, pocítite závrat a vzrušenie.

Rozhľadňa na Stratenci

Javornícky hrebeň predstavuje malebné územie na hranici medzi Slovenskom a Českom. V odlesnenej časti hlavného hrebeňa Javorníkov sa rozprestiera plochý vrch „Stratenec“. Je obklopený rázovitou valašskou krajinou s rozptýlenými obydliami, striedajúcimi sa lúkami, pasienkami a lesmi. Pôvabná mozaika tohto regiónu zdobí steny chrámu prírody v Javorníkoch. Vystúpte na Stratenci na  drevenú vežičku chrámu a zvolajte na chválu umelcovi, ktorý to prekrásne dielo vytvoril.